Hatszáz emberre főztek meleg ételt a kapuvári Ízvadász Egyesület tagjai a Szent Egyed katolikus közösség római menhelyén.

A Róma belvárosában, a Trastevere negyedben levő szegénykonyhán már hagyománnyá vált, hogy Vízkereszt ünnepén a Magyarországról érkező szakácsok készítik az ünnepi ételt.

"Szereretfőzés ez. 2015 óta járunk a Szent Egyed közösséghez segíteni, ez a harmadik év, hogy január 6-án mi adományozzuk és főzzük a délutántól kiosztott ételt" - mondta a hétfős magyar csapatot vezető Hámori György kapuvári polgármester. Hangsúlyozta, az Ízvadász Egyesület ma már mintegy gasztronómiai nagykövete Kapuvárnak.

Az egyesület nemcsak a gasztronómiai szakmában elért sikereiről ismert, hanem a Magyarországon és külföldön végzett szolidaritási szolgálatáról is. Németh László atya, a római Szent István Ház vezetője kérte fel az Ízvadászok Egyesületét a Szent Egyed közösséggel való együttműködésre. Hámori György hangsúlyozta, hogy Kapuvár egésze a jótékonysági akció mögött áll, mivel az önkormányzat mellett a helyi vállalkozások és magánadományozók is. Két évvel ezelőtt Ferenc pápa is köszönetet mondott az Ízvadászoknak.

Az idei menü pincepörkölt volt kilencven kilogramm húsból és hetven kilogramm krumpliból, utána szaloncukorral és a kapuvári Cserpes Sajtműhely turó rudijával. Magyar László, az Ízvadászok Egyesület vezetője elmondta, hogy minden alapanyagot Magyarországról hoztak. Hangsúlyozta, hogy nem okoz gondot számukra több száz embernek ételt készíteni. December 25-én a magyarországi Szent Egyed közösség budapesti menzáján készítettek szintén hatszáz adag ebédet a rászorulóknak, egy időben a közösség római központjában zajló ünnepi ebéddel.

A magyar fogások híre gyorsan elterjedt Rómában, a menzánál hosszú sorokban várakoztak a rászorulók, akik elmondták, tavaly is nagyon finom ételt kaptak a magyar szakácsoktól. Az olasz fővárosban is rendkívüli hideg időben a forró magyar pörkölt nagy sikert aratott. 

A Szent Egyed közösségnek ez a menzája 1988 óta naponta több száz embernek biztosít napi egyszeri meleg ételt. A rászorulók több mint fele külföldi, de egyre több közöttük az elszegényedett olasz is. A menza asztalainál a közösség hagyománya szerint római gimnazisták szolgálták fel az ételt.