2025. november 22-én rendezték meg az első Vegan Summit-ot Budapesten. A Vegán Világhónapot ünneplő esemény már október végére teltházassá vált: a nagy számú látogató között szerkesztőségünk újságírója is jelen volt.
Európa eddigi legnagyobb vegán csúcstalálkozója az impozáns Europa Event Centerben kapott helyet. Az eseményre szeretettel vártak bárkit, aki érdeklődik a vegán életmód vagy egy fenntarthatóbb jövő iránt – és valóban sikerült egy olyan, jó hangulatú, nyitottságot sugárzó rendezvényt létrehozni, amely az eltérő motivációjú látogatók számára egyformán értékes információkkal és finom falatokkal, érdekes újdonságokkal szolgált.
A résztvevőket értékes ajándékcsomaggal köszöntötték, amelyet a 25 kiállító standjánál további nyereményekkel gazdagíthattak. A számos termékkategóriát (pl. testápolás, kozmetikumok, egészség, péksütemények, édesség) lefedő kiállítói kör hasznos információkkal, nyereményjátékokkal, kóstolókkal és termékmintákkal várta az érdeklődőket, akik a kijelölt standoknál pecséteket is gyűjthettek, mellyel egy újabb nyereményjátékban vehettek részt.
A kiállítók mellett 30 előadó dolgozott azon, hogy egy tartalmas, informatív esemény jöjjön létre. Az előzetes regisztrációt igénylő workshopokon lehetőség nyílt közös főzésre, ételmeditációra, sőt, még fürdőbomba készítésére is. A teljes napot lefedő előadásokon és kerekasztal-beszélgetéseken pedig olyan témákban mélyülhettek el az érdeklődők, mint a női ciklushoz igazított vegán étrend vagy éppen a vegán életmóddal járó kompromisszumok és konfliktusok.
Kovács Panka, Rimóczi Zsófia és Puskás-Dallos Péter Vida Raul moderálásával azt járta körbe, valóban véget ért-e a vegan hype; hogyan alakul át az irányzat trendből tudatossággá. A meghívott beszélgetőpartnerek egyöntetűen úgy vélték, a vegán életmód egyre elfogadottabbá válik, a ’90-es évekhez képest pedig már összehasonlíthatatlan különbségek vannak. Mind az éttermek, mind a nagy üzletláncok kínálatában már alapnak számítanak a vegán alternatívák, és egyre többen választják ezeket az ételeket – akár nem vegánként is. Bár a vegán étrendet követők gyakran inspirációt jelentenek a környezetük számára, a megszólalók úgy vélték, a leghatékonyabb az egészségre gyakorolt jótékony hatás és az állatjólét, valamint a társadalmi felelősségvállalás kiemelése. „Empátia, ami kiterjed az étkezésre is” – hangzott el a kulcsmondat az eseményen. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a közösségi médiában észlelhető bűntudatkeltés kifejezetten káros lehet: fontos felismerni, hogy nem lehet egyszerre minden fontos ügy mellett kiállni, és ebben sem kell tökéletességre törekedni – nem baj, ha valaki nem 100%-ban vegán. Úgy látják, ennek okán inkább a pozitív üzenetek működnek jól.

Részben erre a témára is reflektált a Berezvai Zombor és Dhillon Ranjeet Singh részvételével lezajló kerekasztal-beszélgetés, amelyben Vágó Piros moderálásával a vegán éttermek helyzetét elemezték. Megerősítették, hogy a kereskedelemben valóban egy működő és erősödő vonalat jelentenek a vegán termékek, ugyanakkor az éttermek esetében úgy látják, a vegyes kínálaté a jövő. Bár példaként említettek egy ausztriai étteremláncot, ahol 2 év alatt 9, sikeresen működő egység nyílt, hangsúlyozták, hogy ott más trendek uralják a piacot: az emberek csak heti kétszer esznek húst. Mivel Magyarországon az étteremlátogatás egy viszonylag ritka esemény, rendszeres látogatói kör pedig még nehezebben épül ki, kihívás elérni az életben maradáshoz szükséges forgalmat. Ráadásul inkább társasági élményként tekintenek rá az emberek: ez viszont eltérő igényeket eredményez, amit a húsos és növényi alapú ételeket egyaránt kínáló éttermek tudnak kielégíteni. „Hosszú távon a túlélési minimum, hogy egy étterem minél többféle fogyasztói igényt tudjon kiszolgálni.” További kihívást jelent, hogy gyakran megszüntetik az alapanyagokat, így nehéz folyamatosan biztosítani az étlapon szereplő fogásokat. Az előadók úgy látták, az éttermek is inkább a környezeti-egészségtudatossági aspektusát hangsúlyozzák a vegán fogásoknak, amelyet vonzóbbnak találnak az emberek.
A rendezvény keretében került sor a Vegan Summit díjátadóra is, ahol a zsűri mellett a közönség is díjazta a kategóriák jelöltjeit. Íme, a választottak:
• Az Év Vegán Szakembere: Tóth Gábor – zsűridíjas, Gergely Anna – közönségdíjas
• Az Év Vegán Sportolója: Beda Szabolcs – zsűridíjas, Aranyos-Gergely Kinga – közönségdíjas
• Az Év Vegán Gasztroarca: Horváth Ádám – zsűridíjas, Csontos-Baranyi Zsófia – közönségdíjas
• Az Év Vegán Nagykövete: Steiner Kristóf – zsűridíjas és közönségdíjas
• Az Év Vegán Gasztroélménye: Marumba – zsűridíjas, RépaRetek vegán brunch – közönségdíjas
• Az Év Zöld Előrelépése: TESCO Magyarország – Élelmiszerpazarlás elleni küzdelem – zsűridíjas, 10 millió Fa Alapítvány – Nemzeti Faültetés Napja – közönségdíjas
• Az Év Vegán Terméke: Sweet Gorilla Zserbótorta – zsűridíjas és közönségdíjas



















