Sorozatunk rendhagyó részében pitmesterek­től kértünk recepteket, amelyeket egy szmóker segítségével, és némi gyakorlással bármelyik szakács elkészíthet.

Cikksorozattal az a célunk, hogy egy-egy eljárás, ízpárosítás, állag, különleges forma, vagy bármilyen egyéb megközelítésben igyekezzünk előremutató megoldásokat ajánlani az éttermek szakácsai számára. Ezúttal a szabadtéri szezonhoz illően a Food Truck Show két BBQ-szakácsát kértük fel, hogy ajánljanak recepteket.

Az akácfüst tesz egy fordulatot, mire a lapockához ér  

Takács Gergely, a Zabáljcsak tulajdonosa és pitmestere a pulled porkot filézett lapockából készíti, saját készítésű reverse szmókerében, amely onnan kapta a nevét, hogy a készüléknek úgy alakítottak ki a belsejét, hogy a füst tegyen egy fordulatot.

A pitmestereket általában az határozza meg, hogy milyen rubot, azaz fűszerkeveréket használnak, illetve, hogy milyen fával dolgoznak. Takács Gergely identitásához ennek meg­felelően az akácfa tartozik, mert ezzel kezdett az elején a füstölésbe, és ez lett a Zabáljcsak ízvilága is. Van, aki szerint az akác savas, de ő ezt nem tapasztalta.

Tépett sertéslapocka-szendvics

 

Kolbász is alapfogás a szmókerekben

A BBQ hagyományait az Egyesült Államokban a Közép-Európából, Csehországból és Németországból kivándorolt emig­ránsokig lehet visszavezetni, és az ősi BBQ-helyek annak idején inkább afféle hentesüzletek voltak, mint éttermek. A közép-európai hagyományoknak megfelelően pedig a kolbásznak minden hentesüzletben lennie kell, az igazi, ha azt maga a hentes készíti. A műfaj sztárjánál Aaron Franklinnél is alapfogás a BBQ-kolbász, amelybe egyébként ő magyar paprikát tesz.

A Szegyház pitmestere, Magyar Gergely egyedi építésű, másfél tonnás fatüzeléses, lengyel gyártmányú szmókermonstrummal dolgozik. Nem is olyan régen kapta a „BBQ-fertőzést” egy barátjától, de egy töltényszmóker után hamar rájött, hogy nagyban akar a műfajjal foglalkozni. Először csak egy food truckkal akart elindulni, de célként egy saját étterem lebeg a szemei előtt.

Kolbászt eleinte disznóbélben készített, de mostanában már inkább juhbelet választ, mert ez vékonyabb, így sütéskor jobban átmelegszik a kolbász belseje is, és a hús sem szárad ki.

Meleg füstön készült kolbász

A cikk a Chef&Pincér májusi számában jelent meg.